Obecnie w rozmaitych dziedzinach medycyny stosuje się wiele substancji, które mogą przynosić pozytywne efekty po włączeniu ich do kuracji. Jedną z nich jest między innymi kwas hialuronowy używany w ortopedii. Podaje się go m.in. do stawu kolanowego. Jego używanie ma w założeniu sprawić, że chrząstka stawowa zostanie odżywiona, a ból złagodzony. To z kolei może się przekładać na przykład na zwiększenie sprawności ruchowej i przynieść też ulgę w codziennym funkcjonowaniu.
Czym jest kwas hialuronowy?
W ludzkim organizmie występuje naturalnie wiele substancji. Jednym z nich jest kwas hialuronowy, a ortopedia wykorzystuje go obecnie w procesie wspomagania leczenia wybranych dolegliwości. Jest on obecny między innymi w mazi stawowej, a z czasem przez urazy czy postępującą chorobę zwyrodnieniową jego ilość się zmniejsza, co wpływa na funkcjonowanie danej osoby. Za jego właściwości przede wszystkim odpowiada zdolność wiązania wody.
Jak właściwie działa kwas hialuronowy?
Warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób działa ta substancja. Kwas hialuronowy odgrywa ważną rolę w organizmie, między innymi chroni skórę przed wnikaniem bakterii, a także jest wykorzystywany przy dystrybucji składników odżywczych do różnorodnych tkanek. Często jest on używany na przykład w medycynie estetycznej. Jego zdolność do wiązania wielu cząsteczek wody sprawia jednak, że ma też swoje zastosowanie w przypadku łagodzenia choroby zwyrodnieniowej stawów, ochrony powierzchni stawowej czy utrzymania odpowiedniego nawilżenia.
Jakie są wskazania do zastosowania kwasu hialuronowego?
W ortopedii kwas hialuronowy wykorzystywany jest m.in. w chorobie zwyrodnieniowej stawów, uszkodzeniu chrząstki stawowej w wyniku urazów, chondromalacji czy dolegliwości pojawiających się po zabiegach antroskopowych. To doraźna pomoc przy naprawianiu uszkodzonych części ciała i może łagodzić pojawiający się ból.
Jak wygląda zabieg podawania kwasu hialuronowego?
Przed umówieniem się na wizytę warto dowiedzieć się, w jaki sposób będzie ona przebiegała. Podawany kwas hialuronowy na stawy to tak zwana wiskosuplementacja, czyli bezbolesne zastrzyki. To sposób na podanie substancji bezpośrednio do chorej części ciała. Taka procedura zazwyczaj jest przeprowadzana raz na kilka miesięcy. W niektórych przypadkach raz na 1-3 miesiące.
Jakie mogą być wyniki stosowania kwasu hialuronowego w ortopedii?
Taka kuracja może mieć rozmaite efekty. Wśród nich wymienia się między innymi zmniejszenie stanu zapalnego, zwiększenie amortyzacji stawu w trakcie chodzenia, lepsza produkcja mazi stawowej, hamowanie procesów degeneracji chrząstki i poprawa jej metabolizmu, a także stymulacja organizmu do samodzielnego produkowania większej ilości naturalnego kwasu hialuronowego. Wszystko to może właśnie zapobiec zmniejszeniu wytwarzania hialuronów i zwiększyć poślizg na przykład w kolanie. Może też wzrosnąć lepkość i elastyczność płynu stawowego.
Przeciwwskazania do stosowania kwasu hialuronowego
Tak jak w przypadku każdego zabiegu, także i w tym przypadku istnieją przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Kwas hialuronowy w kolano nie powinien zostać podany, jeśli występuje uczulenie na któryś ze składników preparatu, występowania ostrych stanów zapalnych skóry w miejscu wykonania zastrzyku, zaburzeń krzepnięcia krwi, korzystania z implantów stawów kolanowych czy zwiększonej ilości płynu z cechami infekcji w obrębie jamy stawowej.
Czy pojawiają się efekty uboczne takiego zastosowania kwasu hialuronowego?
Wybrane procedury medyczne mogą wiązać się z wystąpieniem niepożądanych efektów ubocznych. Kwas hialuronowy jest określany jako w pełni bezpieczny dla organizmu ludzkiego. Nie powinien on powodować negatywnych skutków po jego podaniu. Tak jak w przypadku innych takich zabiegów warto skonsultować się wcześniej z lekarzem, który określi ewentualne przeciwwskazania.