Bio Ortopeda - Terapie Biologiczne, ul. Kupiecka 32b, Zielona Góra, tel.: 575 177 007

Bio ortopeda
The work we do

KRIOLEZJA – CZYM JEST I NA CZYM POLEGA

Poniższa metoda leczenia stanowi alternatywę dla farmakoterapii w zakresie uśmierzania i redukowania bólu. Jest to technika, która wykorzystuje ekstremalnie niskie temperatury do celowego 'wyłączania’ nerwów. Pozwala to na zmniejszenie intensywności odczuwania bólu u pacjenta. Kriolezja jest stosowana głównie w leczeniu przewlekłego bólu, który nie reaguje na standardowe metody leczenia, takie jak farmakoterapia czy fizjoterapia.


Czym jest kriolezja?

To procedura medyczna, która polega na celowym uszkadzaniu nerwów przewodzących ból przez zastosowanie bardzo niskich temperatur. Proces ten jest odwracalny, co oznacza, że nerw po pewnym czasie ma zdolność do regeneracji. Dzięki temu pacjenci mogą odczuwać ulgę w bólu na dłuższy czas, bez konieczności stosowania inwazyjnych metod leczenia. Kriolezja znajduje zastosowanie w przypadkach, gdy inne metody leczenia okazały się nieskuteczne, nie są dostępne lub wiązały się z dużym ryzykiem powikłań.


Jak przebiega zabieg kriolezji?

Procedura ta jest wykonywana przy pomocy specjalnej sondy z systemem rurek o różnej szerokości. Umożliwiają one gwałtowne rozprężenie się gazu i obniżenie temperatury. Podczas zabiegu kriolezji wykorzystywane jest obrazowanie USG, co pozwala na precyzyjne zlokalizowanie nerwu odpowiedzialnego za przewodzenie bólu. Zabieg przeprowadza się z użyciem środków znieczulających miejscowo, np. lidokainy lub podtlenku azotu, aby zmniejszyć odczuwany przez pacjenta dyskomfort.

Sonda mrożąca jest wprowadzana przezskórnie za pomocą specjalnej igły. Następnie w kilku cyklach zamraża nerw, tym samym blokując przewodzenie sygnałów bólowych. Procedura ta jest stosunkowo krótka i nie wymaga specjalnego przygotowania (z wyjątkiem konieczności odstawienia niektórych leków, np. przeciwkrzepliwych), a pacjent może wrócić do domu tego samego dnia. Efekty zabiegu są zazwyczaj długotrwałe, co przyczynia się do poprawy jakości życia pacjentów cierpiących na przewlekły ból.


Ile czasu trwa zabieg kriolezji?

Dokładny czas trwania może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak liczba nerwów wymagających leczenia czy trudności w lokalizacji nerwów za pomocą USG. Standardowo, mrożenie jednego nerwu obejmuje dwa cykle po dwie minuty każdy, z przerwą na rozmrożenie. Całkowity czas zabiegu, wliczając przygotowanie, lokalizację nerwu, znieczulenie, mrożenie i opatrunek, wynosi zazwyczaj od 30 do 60 minut na jeden nerw.

Zabieg nie wpływa na mobilność pacjenta, w znacznej większości przypadków nie wymaga również dłuższej obserwacji przez personel medyczny. Po ustąpieniu działania środków przeciwbólowych możliwe jest nawet prowadzenie auta. Dzięki temu mogą szybko wrócić do swoich codziennych aktywności. Na czas trwania zabiegu mogą wpływać przede wszystkim trudności ze zlokalizowaniem nerwów – może to być spowodowane chociażby przed nadmiar tkanki tłuszczowej, blizny pooperacyjne, zrosty lub inne zmiany.


Zastosowanie i wskazania do zabiegu kriolezji

Kriolezja znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu przewlekłego bólu, który jest odporny na inne metody leczenia, takie jak farmakoterapia czy interwencje chirurgiczne. Jest to szczególnie wartościowa opcja dla pacjentów, którzy chcą uniknąć operacji lub dla których poważniejsze zabiegi nie są wskazane. Kriolezja może być stosowana w przypadku:

  • bólu kręgosłupa i dyskopatii,
  • urazów stawów kończyn górnych i dolnych,
  • bólu pooperacyjnego,
  • nerwiaków.

Należy pamiętać, że kriolezja jest metodą uśmierzania bólu. Ma ona wpływ na odczuwane przez pacjenta dolegliwości i może przynieść komfort, jednak nie służy ona do leczenia i nie ma wpływu na przyczyny, przez które pacjent odczuwa ból.


Przeciwwskazania do zabiegu kriolezji

Lista czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na zabieg, nie jest zbyt długa — z tego względu metodę mrożenia nerwów stosuje się często jako alternatywę dla np. farmakoterapii lub termolezji. Przeciwwskazania do zabiegu kriolezji obejmują między innymi:

  • infekcje skóry i tkanek w miejscu planowanego wkłucia,
  • ogólną aktywną infekcję,
  • ciążę,
  • zaburzenia krzepliwości krwi.

Ważne jest, aby przed przystąpieniem do zabiegu dokładnie omówić z lekarzem wszelkie potencjalne ryzyka i przeciwwskazania, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność leczenia.


Możliwe powikłania po zabiegu kriolezji

Chociaż ta metoda jest zabiegiem małoinwazyjnym i zazwyczaj bezpiecznym, podobnie jak w wypadku każdej procedury medycznej istnieje ryzyko wystąpienia pewnych powikłań. Do najczęściej występujących należą:

  • przejściowy ból w miejscu ukłucia,
  • krwiak spowodowany nakłuciem naczynia krwionośnego,
  • reakcje alergiczne na środki znieczulające,
  • brak efektu zabiegu,
  • niepożądane uszkodzenie dodatkowych nerwów,
  • infekcje.

Ważne jest, aby po zabiegu przestrzegać zaleceń lekarza i zgłaszać wszelkie niepokojące objawy.


Kriolezja a farmakoterapia – jakie są różnice?

Mrożenie nerwów często stanowi alternatywę dla długotrwałego leczenia z wykorzystaniem leków przeciwbólowych. Długotrwałe stosowanie silnych preparatów farmakologicznych często wiąże się z ryzykiem wystąpienia różnych skutków ubocznych, takimi jak nudności, wymioty, zaparcia, nadmierna sedacja, a nawet uszkodzenie wątroby.

Kriolezja nie obciąża organizmu skutkami ubocznymi związanymi z metabolizmem leków i ich interakcjami z innymi przyjmowanymi substancjami. Jest więc zalecana przede wszystkim w sytuacjach, gdy uśmierzanie bólu ma charakter przewlekły, a nie doraźny. Dzięki temu pacjenci mogą unikać wielu niepożądanych reakcji i skupić się na terapii i powrocie do zdrowia.


Kriolezja dostępna w klinice Bio Ortopeda

Klinika Bio Ortopeda znajdująca się w Zielonej Górze specjalizuje się w leczeniu bólu przewlekłego i chorób stawów. Kriolezja jest jedną z dostępnych dla pacjentów usług. Ważne jest, aby każdy pacjent przed podjęciem decyzji o zabiegu dokładnie omówił wszystkie dostępne opcje z lekarzem, aby wybrać najbardziej odpowiednią metodę leczenia dla swojej indywidualnej sytuacji. Z tego względu personel oferuje również przygotowanie szczegółowego planu leczenia oraz dobór terapii głównych i pomocniczych w oparciu o dotychczasowe diagnozy, wyniki badań i konsultacje.

lekarz

ZAREZERWUJ WIZYTĘ

Skorzystaj z formularza

Zadzwoń 575 177 007